Aldri mer 9. april
Totalforsvaret samlet på Dombås før øvelse Trident Juncture 2018 / Foto: Frederik Ringsnes.

Aldri mer 9. april

Norge har levd i dyp fred og med økonomisk handlingsrom og velferd i lang tid.

Beredskapsaktører, offentlige virksomheter, næringsliv og befolkningen har i stor grad innrettet sitt virke med varig fred for øye.

Imidlertid må vi som nasjon og innbyggere forberede oss – både praktisk og mentalt – på alle type situasjoner; også væpnet konflikt og i verste fall krig. Det har særlig to fremlagte stortingsmeldinger om henholdsvis forsvarssektoren og totalberedskapen påpekt.

9. april er en dag for nettopp å tenke gjennom hva som rammet oss i 1940 og resulterte i fem års okkupasjon under et ideologisk forkvaklet tyranni. «Aldri mer 9. april» er dessverre ikke mindre aktuelt med en blodig krig i Europa, der Russland har invadert sin nabo Ukraina.

Norsk TotalforsvarsForum (NTF) markerer sitt 75-årsjubileum neste år, og som organisasjon jobber vi aktivt for trygge og robuste samfunn i en tid preget av et svært sammensatt trussel- og risikobilde; noe som aktualiserer NTFs virksomhet i rollen som brobygger, «vaktbikkje» og kunnskapsformidler.

Norsk TotalforsvarsForum 09 april 2025

Relaterte artikler

Se alle artikler

75 år for totalforsvaret

Gjennom 75 år har Norsk TotalforsvarsForum vist at det er eit behov for frivillig engasjement for totalforsvaret. Torsdag 9. april var Hennar Majestet Dronning Sonja til stades ved markeringa.

NTF jubilerer!

Kvinners Frivillige Beredskap (KFB) ble stiftet 9. april 1951 etter initiativ av H.K.H. Kronprinsesse Märtha.

NTF – 75 år for totalforsvaret

9. april er det 75 år siden Norsk TotalforsvarsForum ble stiftet.